Czym są panele winylowe?

Panele winylowe to modne i jakościowe rozwiązanie, które coraz częściej zastępuje w ramach aranżacji wnętrz bardziej standardowe produkty, w rodzaju m.in. podłóg drewnianych. Myśląc o tym, co wybrać, warto więc wziąć pod uwagę wszystkie związane z tym materiałem właściwości i funkcjonalne korzyści.

Na początek należy stwierdzić, że podłogi pokryte winylem nie tylko dobrze wyglądają, ale też są praktyczne na poziomie użytkowania. Nie bez znaczenia jest również szeroki zakres ich zastosowania, ponieważ to produkt, który doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu, w tym także takim o charakterze publicznym.

Co ciekawe, panele winylowe nie są „wynalazkiem” nowym. Tzw. polichlorek winylu był niesamowicie popularny już w latach 80-tych XX wieku i pod postacią linoleum był obecny w bardzo wielu polskich domach. Dziś, to materiał zupełnie inny. Produkowany jako panele lub płytki, wyróżnia się wysoką jakością i dostępny jest w różnych kolorach oraz wzorach.

Jakie korzyści się zatem z podłogą winylową wiążą? To przede wszystkim prosty montaż, imponująca trwałość, łatwa konserwacja, odporność na działanie wilgoci i niebanalny, wizualnie atrakcyjny wygląd. Słowem – ergonomia i estetyka jednocześnie.

Panele winylowe i ich walory użytkowe.

Bez względu na to, czy chcemy zastosować okładziny laminowane czy podłogowe, w ich ocenie liczy się głównie jedna i ta sama rzecz – to klasa użyteczności, która uwzględnia nie tylko warstwę wierzchnią paneli, ale całą ich konstrukcję. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku podłóg winylowych, nie stosuje się klasyfikacji odnoszącej się do poziomu ścieralności.

Wracając do klasy użyteczności – w weryfikacji tego, jakie panele kupujemy, pomagają piktogramy umieszczone na produkcie:

Intensywnosc


Właściwości podłogi oceniamy w odniesieniu do 3 klas:

  • KLASA 2 – jest to klasa obiektów mieszkalnych: klasa 21 to przestrzenie o małym, umiarkowanym natężeniu ruchu (np. sypialnie); klasa 22 to przestrzenie o normalnym, czyli średnim natężeniu ruchu (np. salony); klasa 23 to natomiast przestrzenie o wysokim natężeniu ruchu (m.in. wszelkie ciągi komunikacyjne w domu, czyli korytarze).
     
  • KLASA 3 – jest to klasa obiektów komercyjnych, publicznych: klasy 31, 32, 33 i 34 wyróżnia inna ekspozycja na ruch; im wyższa klasa, tym wyższa intensywność ruchu. Klasa 31 to w tym wypadku pomieszczenia o małym natężeniu ruchu lub takie, które używane są stosunkowo rzadko (np. pokoje hotelowe czy sale konferencyjne); klasa 32 to przestrzenie o średnim natężeniu ruchu (np. małe sklepy); klasa 33 to obszary budynku, które charakteryzuje duże natężenie ruchu (np. sale lekcyjne czy biura korporacyjne); z kolei klasa 34 to obiekty intensywnie użytkowane (np. centra handlowe).
     
  • KLASA 4 – jest to klasa obiektów przemysłowych: klasyfikacja jest tu analogiczna. Klasa 41 odnosi się do przestrzeni, w których praca wykonywana jest głównie w pozycji siedzącej (np. warsztaty zajmujące się produkcją rozwiązań elektronicznych); klasa 42 to obszary cechujące się pracą stojącą i ruchem pojazdów lekkich; klasa 43 to natomiast przestrzenie, w których funkcjonuje przemysł lekki, generujący bardzo intensywne użytkowanie.

Ścieralność podłóg winylowych.

Wybór klasy ścieralności paneli determinuje charakter przestrzeni, w której zostaną one zastosowane. W mieszkaniach i domach wystarczy, że będzie mieć ona 0,30-0,40 mm. Grubsza warstwa ścieralna przyda się na pewno w budynkach o profilu publicznym i przemysłowym. Tam rekomendowana jest grubość wynosząca 0,55-7 mm, co bezpośrednio przekłada się na trwałość podłogi. Warto tu zauważyć, że tego rodzaju panel, choć dedykowany przestrzeniom intensywnie eksploatowanym, umieszczony być może również w domach.

Rdzeń paneli winylowych.

Warstwa ścieralna okładzin winylowych to nie jedyny aspekt, który wpływa na jakość i cenę tego produktu. Bardzo ważny jest także tzw. rdzeń, czyli element niewidoczny dla nas, ale niezwykle istotny w kontekście wytrzymałości całego wyrobu.
 

Poniżej wymienione są rodzaje rdzeni, dostępne na rynku:

  • ELASTYCZNE LVT są to panele, które jako pierwsze pojawiły się na rynku. Znane przede wszystkim z bardzo dużej elastyczności, zbudowane są z wielu warstw winylu. Ich rdzeń zawiera czasem warstwy włókna szklanego, wpływające na lepszą stabilizację. Z kolei warstwa wierzchnia gwarantuje ochronę przed ścieraniem, co umożliwia zastosowanie tego typu produktów w budynkach użyteczności publicznej. Co więcej, są to wyroby wodoodporne, kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym i wyróżniające się bardzo ładnym odwzorowaniem naturalnego piękna drewna, dzięki jakościowej folii oraz nadrukowi w wysokiej rozdzielczości. Minus tych paneli? PVC, czyli polichlorek winylu, z którego są one skonstruowane, jest mocno termoplastyczny, co sprawia, że zmienia się elastyczność i objętość tego materiału, a w obliczu nagłych zmian temperatury lub dużego nasłonecznienia, dojść może do jego deformacji, wybrzuszenia czy nawet wypinania zamków.
     
  • EPC - Extruded Polimer Core czyli rdzeń obecny w nowszej generacji paneli winylowych, zbudowany został ze spienionego tworzywa i składa się tylko z jednej warstwy, co nadaje produktowi imponującej sztywności i zwiększa jego stabilność termiczną. To jednak nie wszystko. Spienienie, które można uprościć do zmieszania z powietrzem, zapewnia mniejsze zużycie materiału, a sam panel jest lżejszy. Minus? Rdzeń EPC gorzej przewodzi ciepło, a jego niska gęstość sprawia, że potencjalny upadek przedmiotu na podłogę, może zostawić na niej widoczne wgniecenie.
     
  • SPC - Solid Polimer Core czyli rdzeń będący wysokiej gęstości mieszanką tworzyw sztucznych i innych materiałów. To najnowocześniejsza obecnie na rynku technologia, która sprawia, że panele są zarówno wodoodporne, jak również stabilne wymiarowo i perfekcyjnie dostosowane do działania ogrzewania podłogowego.

SPC


Jakie panele winylowe wybrać – klejone czy pływające?

Nie ma jednej formy paneli winylowych. Opcji jest kilka. Najbardziej popularne są arkusze winylu, panele winylowe klejone oraz takie, które są montowane na zamek typu click. Każda z wymienionych wyżej podłóg jest wodoodporna, ale każda z nich ma też swoje określone zalety i wady. Wpływ na ostateczny wybór ma też kilka konkretnych czynników.

  • PODŁOŻE

    Podłogi winylowe klejone, jak sama nazwa wskazuje, wymagają zastosowania przy montażu kleju, który przymocowuje je do podłoża. Inaczej natomiast montuje się panele winylowe na zamek z piórem i wpustem. W tym przypadku liczyć można na znakomite połączenie i zabezpieczenie podłogi.
    Zwolenników obu tych rozwiązań jest wielu, dlatego warto zebrać kilka podstawowych informacji, szczególnie istotnych w kontekście podjęcia decyzji zakupowej. Do nich właśnie należy m.in. kwestia wymogów dotyczących podłoża. Jeśli bowiem do czynienia mamy z podłożem, które narażone jest na wysoką wilgotności (jest to choćby beton podziemny), lepiej postawić na panele na zamek i zainstalowanie ich z użyciem warstwy ochronnej. Panele winylowe klejone są najczęściej cieńsze, a co za tym idzie, charakteryzuje je mniejsza izolacja względem wszelkich twardych powierzchni. Podsumowując, chcąc poczuć przyjemną miękkość pod stopami, warto wybrać panele z zamkiem. Jednocześnie ważna jest świadomość, że każdą podłogę winylową można zamontować na różnych podłożach. Warunek jest jeden – ich stan musi być wówczas dobry.
     
  • WIELKOŚĆ WNĘTRZA

    Myśląc o tym, który rodzaj paneli zastosować, trzeba wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia. Im przestrzeń jest większa, tym mniejsza jest stabilność połączeń w przypadku podłogi montowanej na zamek. Rozwiązaniem rekomendowanym jest w takich wypadkach podłoga klejona, która nie wymaga użycia listew dylatacyjnych. Sprawdzi się ona m.in. w lokalach gastronomicznych czy piwnicach. Oba typy paneli wykorzystać można natomiast w takich pomieszczeniach, jak kuchnie, łazienki i niektóre miejsca komercyjne.
     
  • MONTAŻ

    Jeśli chce się zamontować panele samemu, nie ma się w tej sferze doświadczenia, a cały związany z tym proces ma przebiec w sposób prosty, szybki i nieskomplikowany, należy wybrać podłogi instalowane na click. W ich przypadku zbędny jest nie tylko klej, ale też liczba dodatkowych narzędzi. Decyzji o zakupie paneli klejonych powinno z kolei towarzyszyć zaangażowanie do pracy specjalisty, który ma doświadczenie w ich montażu i zagwarantuje uzyskanie optymalnego efektu. Choć na początku to większy koszt, finalnie jest to oszczędność zarówno czasu, wysiłku, jak i pieniędzy, koniecznych do realizacji ewentualnych poprawek czy wymiany produktu na nowy.
     
  • BUDŻET

    Rozwijając wątek zapoczątkowany powyżej, warto przeanalizować koszty. Choć panele klejone są zazwyczaj tańsze, te montowane na zamek kupić można w różnych grubościach oraz z zintegrowanym podkładem, co finalnie daje wiele dodatkowych korzyści.

Panele winylowe, a ogrzewanie podłogowe.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w mieszkaniach, domach, jak i w przestrzeniach publicznych i komercyjnych, jest ogrzewanie podłogowe. To komfort, po który sięga coraz więcej osób, chcących by cała przestrzeń pomieszczenia stała się nośnikiem równomiernie i optymalnie rozprowadzanego ciepła. Mając to na uwadze, należy podkreślić, że panele winylowe doskonale współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Z czego to wynika? Tego rodzaju produkt jest przede wszystkim cieńszy niż drewno, co sprawia, że lepiej i szybciej przewodzi ciepło i ma niski opór cieplny. Bez względu na wybór typu paneli, trzeba pamiętać o tym, by przestrzegać zaleceń producenta, który określa, jakie są najwyższe akceptowalne dla tego materiału temperatury.

Panele winylowe, a kwestie zdrowia.

Istnieje nieuprawnione i niepotwierdzone badaniami oraz analizami naukowymi przekonanie, że PCV, czyli omawiany tu już wcześniej polichlorek winylu, jest szkodliwy dla zdrowia i nie ekologiczny. Trzeba jasno stwierdzić, że to opinia niemająca nic wspólnego z rzeczywistością, a faktem jest z kolei to, że wszelkie produkty budowlane i okołobudowlane, w tym te mające zastosowanie we wnętrzach mieszkalnych, muszą przejść obowiązkowo wiele rygorystycznych testów, przed dopuszczeniem na rynek.

Warto jednocześnie podkreślić, że choć do produkcji paneli winylowych – podobnie zresztą, jak i desek drewnianych i klejonych – używa się substancji chemicznych, stosowane w tym procesie PCV jest utwardzane, co przekłada się na wysoką trwałość produktu. Co więcej, podłogi winylowe polecane są osobom chorym na alergie oraz astmę, ponieważ ich antystatyczna powłoka odbija kurz i sprawia, że przestrzeń domu utrzymać można bez problemu w czystości.

Pielęgnacja podłóg winylowych

Porządek ma znaczenie wszędzie! Zarówno w przestrzeniach prywatnych, biurowych, jak i komercyjnych. Biorąc pod uwagę już choćby ten aspekt, polecić trzeba panele winylowe. Są one niesamowicie łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na zabrudzenia i plamy. Stosowane na ich powierzchni powłoki ochronne sprawiają, że proces czyszczenia podłogi jest szybki i prosty, a zakres koniecznych do tego specyfików mały. Ważne jest jednak, by pamiętać, że efektywność powłoki zależy od producenta, a tych jest wielu.

Czego nie należy na pewno robić? W kontekście paneli winylowych zastosowania nie mają wybielacze czy mocne detergenty dedykowane porządkom w domu. Ich działanie może zniszczyć podłogę poprzez ingerencję w wierzchnią warstwę zabezpieczającą produktu. Plusem paneli winylowych jest jednak to, że nawet w takim wypadku istnieje rozwiązanie – wystarczy użyć specjalnego preparatu naprawczego, by bezproblemowo usunąć miejscowe rysy.

Podsumowanie

Względy praktyczne, estetyczne i budżetowe – one wszystkie przemawiają za montażem paneli winylowych, które mogą znaleźć zastosowanie w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego charakter, rozmiar czy intensywność użytkowania.
 

Patent na idealną podłogę, która przetrwa lata, to dobry wybór, a tego pozwolą dokonać eksperci z PARKIET STUDIO. Zapraszamy!
 

jeden krok do
pięknej podłogi Co wybierasz?
Zamawiam bezpłatny
pomiar
Zamów
Zamawiam bezpłatną
wycenę
Zamów
Połącz się z nami
na Whatsapp / Messenger / Duo.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do soboty od 10:00 do 21:00 Umów się
Facebook Instagram Pinterest Youtube