OGRZEWANIE PODŁOGOWE, A PODŁOGA DREWNIANA

Coraz częściej decydujemy się na rozwiązania, które są dobre dla środowiska i generują oszczędność energii. Przykładem tego jest system ogrzewania podłogowego, gwarantujący bardziej wydajne dystrybuowanie ciepła.

Jego zalety są wielowymiarowe. Jedni doceniają efekt estetyczny – na ścianach nie musimy już umieszczać kaloryferów, zabierających przestrzeń i gromadzących kurz, a powierzchnię bez grzejników kanałowych łatwiej utrzymać w czystości. Nie bez znaczenia jest też w tym kontekście zdrowie i lepsze samopoczucie alergików. Z kolei zimą nie marzną nam nogi i bez negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia, możemy porzucić ciepłe skarpetki oraz cieszyć się komfortem termicznym w nawet najbardziej mroźne dni!

Zwróćmy jednak uwagę na aspekt oszczędności i ekologii. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że o wiele łatwiej utrzymać optymalną temperaturę w domu i dzieje się to niższym kosztem, zarówno w sensie energetycznym, jak i finansowym.

Planując projekt lub remont domu warto zatem postawić na ogrzewanie podłogowe. Pytanie, czy można je połączyć z drewnianą podłogą? Odpowiedź brzmi: tak! Taki mix jest jak najbardziej możliwy.

Dlaczego właśnie drewno?

W kontrze do podłóg z kamienia czy okładzin ceramicznych, parkiet drewniany jest ciepły sam w sobie. Wielu potencjalnych kupujących wychodzi z założenia, że nie jest to materiał optymalny do tzw. „podłogówki“, ale przy spełnieniu kilku konkretnych warunków, drewno okazuje się bardzo wytrzymałe i odporne nie tylko na temperaturę, ale też związane z ciepłem deformacje i wypaczenia materiału. Wspomnieć w tym kontekście należy, że większość producentów udziela pełnej gwarancji na swoje podłogi dedykowane do systemu ogrzewania podłogowego przy spełnieniu określonych zasad użytkowania. Nie jest to bynajmniej nowość, pierwsze takie parkiety dostępne są na rynku od 2010 roku.

O czym zatem pamiętać i co należy zrobić?

Przede wszystkim należy uwzględnić specyfikę drewna – jego właściwości, warunki budowlane konieczne do jego zastosowania, odpowiedni dobór materiałów i wszystko to, co potrzebne, by zapewnić drewnu swobodę pracy.

Dwa rodzaje ogrzewania

Decydując się na połączenie podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym, należy wybrać ogrzewanie wodne, a nie elektryczne. W tym pierwszym przewody grzejne znajdują się na głębokości min. ¾ grubości jastrychu, co wpływa na równomierne rozchodzenie się ciepła i gwarantuje uzyskanie najbardziej pożądanej temperatury na powierzchni całego podkładu, i to bez ryzyka przegrzania. Z kolei ogrzewanie elektryczne wykorzystuje system w postaci mat grzejnych instalowanych bezpośrednio w warstwie kleju cementowego, na którym – nad przewodami grzejnymi – montowane są okładziny ceramiczne. Jest to układ, który może prowadzić do miejscowego przegrzania powierzchni posadzki, co wyklucza możliwość zastosowania podłogi drewnianej, szczególnie narażonej na tego typu zjawisko.

Jakie drewno wybrać?

Zalecany jest materiał, który w jak największym stopniu zatrzyma ciepło „na dole”, nie będzie pękać, rozsychać się, a także dobrze zniesie zmiany temperatury (od nagrzewania się po stygnięcie). Istotny jest przy tym rodzaj drewna, grubość deski i specjalistyczny sposób montażu. Należy zdecydować się na drewno, które cechuje się niskim oporem cieplnym, a jednocześnie wysoką stabilnością wymiarową, odpowiedzialną za odporność na odkształcenia.

Chcąc połączyć ogrzewanie podłogowe z drewnianym parkietem, warto wybrać deski reprezentatywne dla gatunków egzotycznych (merbau, iroko, doussie), ale też klasyczny i doceniany u nas dąb. Ten ostatni stanowi przykład drewna, które doskonale znosi zmiany temperatury i przewodzi ciepło, gdy generowane jest ono od posadzki. Solidne dębowe podłogi charakteryzują się dużą stabilnością i wysoką gęstością, dzięki czemu nie powstają w nich szczeliny. Zrezygnować natomiast trzeba z gatunków, które cechuje duży współczynnik skurczu i pęcznienia, dlatego odrzucić należy na pewno brzozę, klon czy buk oraz bardziej alternatywne gatunki, typu wenge i jatoba.

Ważny jest też wybór konstrukcji samej deski. Te lite nie powinny mieć dużej szerokości. Nie bez znaczenia są tutaj określone proporcje, ponieważ szerokość powinna być maksymalnie 4 razy większa niż grubość. Decydując się choćby na deskę o grubości 15 mm, jej szerokość powinna mieć 60 mm. Więcej możliwości dają deski wielowarstwowe, o niejednolitej konstrukcji, zminimalizowanym rozkładzie naprężeń i niższym współczynniku skurczu oraz pęcznienia. Dopuszczalne są tu znacznie większe wymiary, a proporcja grubości do szerokości jest bardziej spektakularna (np. 10 mm x 100 mm). To jednak nie wszystko! Deski wielowarstwowe charakteryzuje również lepsza przenikalność cieplna. Jest to zatem rozwiązanie, które zdecydowanie poprawia wydajność ogrzewania podłogowego i ogranicza jego straty.

Omawiając temat odpowiednich desek, pamiętać należy także o tym, by miały one fazowane krawędzie. W ekstremalnych warunkach zimowych i przy bardzo niskiej wilgotności powietrza istnieje ryzyko pracy drewna, która wpłynie na jego rozsychanie. W lato odwrotnie – wysoka wilgotność sprawia, że następuje rozszerzanie desek. Fazowanie jest w tym kontekście o tyle ważne, że oba te zjawiska niemal zupełnie kamufluje.

Technikalia, czyli czego nie należy pominąć

Istotna jest też kwestia przenikalności cieplnej materiału. Zarówno na etapie montażu, jak i instalacji podłogi, należy pilnować, by nie była ona wyższa niż 0,10 m2 x K/W. Maksymalna temperatura podkładu z wbudowanym systemem ogrzewania, na którym mocowana jest podłoga nie może przekraczać 27°C, a wylewka konieczna do całego procesu musi być profesjonalnie przygotowana i sezonowana.

Podkład podłogowy – cementowy lub anhydrytyowy – z ogrzewaniem podłogowym powinien mieć ok 60 mm, natomiast okres jego sezonowania powinien wynieść ok. 8 tygodni. Czas ten jest ważny, ponieważ wcześniejsze wygrzewanie podkładu może skutkować jego deformacją, skruszeniem lub spadkiem właściwości wytrzymałościowych. Cały proces powinien postępować sukcesywnie. Zwiększenie temperatury musi mieć charakter etapowy, a maksymalny poziom ciepła najlepiej osiągnąć po określonym czasie, np. po upływie 7 dni. Gdy się już to uda, należy krok po kroku obniżać poziom temperatury, by następnie wyłączyć ogrzewanie. Opisane tu działanie musi potwierdzać właściwy protokół.

W zakresie samej eksploatacji bardzo ważne jest utrzymywanie stabilnej temperatury i wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach. Stałe wartości tych czynników minimalizują skurcze i pęcznienia desek. Podłogi stosowane na ogrzewanie podłogowe możemy wykończyć dowolnie: lakierem, olejem lub olejo-woskiem. Należy mieć na uwadze, że wszystkie produkty, które stosujemy do przygotowania podłoża, takie jak kleje i grunty, powinny charakteryzować się niską emisją i ograniczoną do minimum zawartością rozpuszczalników.

Estetyka obok ergonomii

Spełniając wszystkie omówione powyżej warunki, można dołączyć do zielonej rewolucji i znaleźć idealne ekologiczne rozwiązanie, które przy okazji stanie się ozdobą każdego wnętrza. Aranżacja domu, w którym rządzi drewniana podłoga to wyraz ponadczasowej elegancji, ale też prawdziwy i wspaniały obraz natury, który będzie zachwycał latami!

Komfort związany z tym, że można czuć przyjemne ciepło pod stopami, dostajemy w pakiecie!

jeden krok do
pięknej podłogi Co wybierasz?
Zamawiam bezpłatny
pomiar
Zamów
Zamawiam bezpłatną
wycenę
Zamów
Połącz się z nami
na Whatsapp / Messenger / Duo.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do soboty od 10:00 do 21:00 Umów się
Facebook Instagram Pinterest Youtube