PODŁOGA SZCZOTKOWANA CZY GŁADKA?

Drewno ma swój niepowtarzalny, naturalny urok. To materiał, który niemal automatycznie staje się ozdobą każdego wnętrza, a na jego estetykę wpływa – czy może wpływać – m.in. proces szczotkowania. Co on oznacza i jak definiuje wygląd drewnianego parkietu? Odpowiadając na to pytanie, trzeba stwierdzić, że to metoda obróbki drewna, która sprawia, że deski wyglądają na delikatnie postarzane, a zatem bardziej szlachetniej. Dzięki temu, że w sposób mechaniczny usuwa się z powierzchni drewna miękkie elementy, czyli tzw. wczesne drewno, jego struktura wierzchnia staje się znacznie bogatsza. W praktyce wygląda to tak, że używając w produkcji specjalnej maszyny ingerujemy w słój, który składa się drewna wczesnego i drewna późnego – bardziej twardego. W efekcie struktura zaczyna być mocno zróżnicowana, co dostrzec można zarówno gołym okiem, jak i za pomocą dotyku.

W jakich przestrzeniach sprawdzi się szczotkowana podłoga?

Co do tego nie ma zasady. Otrzymany efekt jest na tyle subtelny, że nie przytłacza, a co za tym idzie, nie określa definitywnie charakteru wnętrza. Deski poddane szczotkowaniu pasować będą zatem do większości pomieszczeń, bez względu na ich styl oraz wystrój. Pewne jest jednak to, że uwypuklona, wyrazista struktura słojów sprawia, że drewniana podłoga nabiera bardziej rustykalnego charakteru.

Jakie są zalety drewna po szczotkowaniu?

Decydując się na szczotkowanie desek, otrzymujemy kilka podstawowych korzyści.

Szczotkowana podłoga to przede wszystkim zróżnicowana, niejednolita struktura drewna, która jest funkcjonalna m.in. w kontekście potencjalnych zarysowań. Jest to szczególnie istotne, gdy już posiadamy w domu zwierzęta lub rozważamy ich adopcję lub kupno. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy rysy spowodowane pazurami są wówczas mniej widoczne, a my możemy cieszyć się dłużej pięknem naszego drewnianego parkietu.

Zaletą desek poddanych szczotkowaniu jest również zdecydowanie mniej śliska powierzchnia. Taka podłoga posiada lepsze właściwości antypoślizgowe niż podłoga gładka, a to z kolei sprawia, że jest bezpieczniejsza dla małych dzieci i wspomnianych zwierząt.

Jakie wykończenie podłogi drewnianej będzie lepsze?

Do wyboru są dwie możliwości. To olejowanie lub lakierowanie. Obie te opcje współgrają ze szczotkowaniem, obie też mają określone zalety i posiadają grono swoich zwolenników. W przypadku preparatów na bazie olejów i wosku, zyskujemy dodatkową warstwę zabezpieczającą. Jest to spowodowane wnikaniem substancji do wnętrza drewna, co także podkreśla efekt szczotkowania bardziej niż po zastosowaniu lakierów.

Deski gładkie

Równie popularną metodą wykończenia drewna są podłogi gładkie. Ich warstwa wierzchnia, pokryta jest najczęściej wieloma warstwami lakieru lub olejowosku. Parkiet o gładkiej strukturze to klasyka spotykana obecnie zarówno we wnętrzach, których styl nawiązuje do wystroju starych kamienic i eleganckich willi, jak i w przestrzeniach nowoczesnych czy industrialnych. Podsumowując, taka podłoga to bardzo popularne rozwiązanie, ale posiada jeden minus– zarysowania są na niej widoczne mocniej niż na podłodze szczotkowanej, co nie stanowi jednak dużego problemu, ponieważ dostępna jest szeroka oferta środków regeneracyjnych dla gładkiej powierzchni. Naszym sposobem na ograniczenie widoczności śladów użytkowania jest wybór podłogi z wykończeniem matowym na których ciężej dostrzec ewentualne uszkodzenia.

Podłoga szczotkowana czy gładka? Decyzja należy do Ciebie!

Wybór podłogi ma charakter indywidualny i zależy w pełni od Twoich osobistych preferencji. To, jaki efekt chcesz uzyskać, jaki styl rządzi w Twoim wnętrzu, czy posiadasz dzieci i/lub zwierzęta – to wszystko powinno wpłynąć na decyzję, która zdefiniuje nie tylko estetykę zajmowanej przez Ciebie przestrzeni, ale też jej funkcjonalność.

jeden krok do
pięknej podłogi Co wybierasz?
Zamawiam bezpłatny
pomiar
Zamów
Zamawiam bezpłatną
wycenę
Zamów
Połącz się z nami
na Whatsapp / Messenger / Duo.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do soboty od 10:00 do 21:00 Umów się
Facebook Instagram Pinterest Youtube