WZORY UKŁADANIA PODŁÓG DREWNIANYCH
Planując aranżację wymarzonego wnętrza, nie sposób pominąć podłogi. Jej wybór stanowi niezwykle ważny etap każdego projektu i decyduje o finalnym charakterze domowej przestrzeni. To, czy będzie ona nowoczesna czy klasyczna, minimalistyczna czy bogata i elegancka, zależy m.in. od podłogi, na którą się zdecydujemy. Istotne są jednak nie tylko rodzaj i kolor drewna, ale też sposób, w jaki ją ułożymy. Układ desek może być bowiem różny – popularne wzory to np. jodełka, szachownica, drabinka i wiele innych układów, wpływających na klimat wnętrza.
Decyzja o tym, co wybrać, powinna uwzględniać naturalne właściwości drewna. Jest to bardzo istotne, ponieważ poszczególne gatunki (choćby buk) wymagają konkretnego ułożenia, a jest to uwarunkowane ich twardością i tendencją do kurczenia się. Biorąc pod uwagę, że niektóre podłogi „pracują” bardziej niż inne, polecanym dla nich będzie wzór jodełki.
Podłoga drewniana – rodzaje wzorów
Jodełka klasyczna | Jodełka podwójna
Jednym z najbardziej popularnych wzorów ułożenia podłogi drewnianej jest jodełka klasyczna. Dawniej można ją było spotkać w kamienicach, dziś obecna jest praktycznie w każdym typie wnętrz. To bowiem ponadczasowy synonim elegancji i dobrego smaku. Układ w jodełkę klasyczną charakteryzuje się ułożeniem desek o tej samej wielkości pod skosem. Taka podłoga jest najczęściej jasna (przede wszystkim dębowa), delikatna i wyróżnia się niewielką liczbą słojów.
Jodełka francuska
Bardzo wysublimowany wzór podłogi drewnianej, który cechuje się ułożeniem desek przyciętych pod kątem 45 stopni. Otrzymany w ten sposób układ przypomina elegancki zygzak, a samo połączenie klepek nawiązuje wyglądem do ostrego grotu strzały. Tego typu parkiet sprawdzi się nie tylko w klasycznych, pełnych przepychu wnętrzach, ale również w przestrzeniach bardziej nowoczesnych i eklektycznych.
Wzór angielski prosty
Najbardziej powszechny wzór, który spotyka się w kontekście podłóg drewnianych. Układ parkietu bazuje na deskach montowanych równolegle do siebie wszerz lub wzdłuż pomieszczenia. Jest on prosty i jednocześnie nowoczesny, co sprawia, że nadaje się do każdej przestrzeni, bez względu na jej rozmiar czy stylistykę. Wzór angielski prosty doskonale sprawdza się zatem zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. Jest on też najbardziej „demokratyczny”, ponieważ jest tani w montażu i wymaga mniejszej ilości materiałów. Jego zaletą jest także to, że podkreśla naturalną estetykę desek drewnianych i robi to szczególnie wtedy, gdy jest ułożony w kierunku padania światła.
Wzór angielski diagonalny
Dobra alternatywa dla układu prostego. Podobnie jak ten ww., wzór uzyskany jest w postaci desek montowanych równolegle do siebie, z tą jednak różnicą, że podłoga ułożona jest pod kątem 45 stopni względem ściany. Otrzymany efekt delikatnie odbiega od standardowego wzoru, a jednocześnie stanowi namiastkę luksusu, który wzbogaca aranżację eleganckich domów, przestronnych mieszkań oraz nowoczesnych apartamentów.
Drabinka
Mocno dekoracyjny układ podłogi drewnianej, który tworzą deski ułożone naprzemiennie w pionie i poziomie. Te pierwsze są najczęściej dłuższe od drugich, ale ich wspólnym mianownikiem jest drewno o dużym współczynniku kurczenia się, które ogranicza „pracę” drewna i wyklucza wypaczenie podłogi. Wzór ten doskonale sprawdza się dużych w przestrzeniach komercyjnych czy szerzej publicznych, m.in. w restauracjach, kinach i centrach handlowych.
Cegiełka
Całkiem regularny wzór podłogi, który wyróżnia przesunięcie styków o połowę długości względem siebie. Jest to prosty, nieskomplikowany układ, idealny do mniejszych, raczej nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz – świetnie bowiem koresponduje z prostymi, funkcjonalnymi meblami.
Szachownica | wzór koszykowy
Klasyczny układ drewnianej podłogi w postaci desek tworzących naprzemiennie względem siebie kwadraty. Wzór ten wygląda jak mozaika, geometryczny kolaż i znakomicie prezentuje się w pomieszczeniach charakteryzujących się bardziej wysublimowanym stylem. Idealne do tego typu układu jest drewno zmieniające swoją objętość pod wpływem wilgoci.